четвер, 26 травня 2016 р.

Галикарнасский Мавзолей

Галикарнасский Мавзолей - ровесник другого Храму Артеміди. У його будівництві брали участь ті самі особи, що відновлювали святиню після пожежі, влаштованого Геростратом. Будівля являє собою зіггурат, тобто одночасно і гробницю, і святилище, і пам'ятник. Слід зазначити, що назва «мавзолей» походить від імені владного і жорстокого правителя Карії - Мавсола. П'яте диво світу: Мавзолей в Галікарнасі
Мавзолей в Галікарнасі

Початок будівництва

Незважаючи на те, що вже в IV столітті до н.е. держава була колонією перської Імперії, Мавсол правил владно і вперто, намагаючись не прогинатися під імперським тиском. Його становище було настільки міцним, а зв'язки настільки широкими, що навіть після придушення піднятих ним же повстань йому вдавалося залишатися на троні. Під час правління енергійного і амбітного царя Гелікарнас перетворився на столицю Карії. При цьому будівництво гробниці, яка згодом увійшла до списку семи самих прославлених пам'яток античного світу, було розпочато задовго до смерті правителя - приблизно в 353 році до н.е. Проект Мавзолею розроблявся грецькими архітекторами - Сатиром і Пифеем. Для оформлення споруди були найняті скульптори Тимофій, Леохар, Скопас і Бриаксид. А всього в будівництві брали участь сотні найталановитіших майстрів, чиї імена, на жаль, не збереглися в історії.


Розкішна усипальниця для царя

Усипальниця представляла собою значний архітектурний комплекс, що має власний внутрішній двір. У центрі останнього була встановлена ​​кам'яна платформа. До вершини вела широка драбина, охоронювана кам'яними левами. Усередині будівля була оформлено барельєфами, що зображали сцени з давньогрецьких легенд і оповідей. Зовнішні стіни Мавзолею покривали статуї богів і богинь, а в кутах споруди несли свою службу величезні варти-воїни, витесані з каменю. Вінчала зіггурат мармурова колісниця, ведена четвіркою масивних коней. Статуї візників зображували самого Мавсола і його сестру-дружину Артеміссія. Висота цієї скульптури становила близько 6 метрів, а пірамідальну дах гробниці підтримували 36 7-метрових монолітних колон.


Доля Мавзолею в Галікарнасі

Коли правитель Карії помер, будівництво Мавзолею ще не було завершено, а повністю обробка приміщень закінчилася тільки в 350 році до н.е. Усипальниця пережила і завоювання Галикарнаса Македонським, і напад піратів на початку I тисячоліття. Але на початку XV століття в Малій Азії побували мальтійці, які остаточно зруйнували будівлю, забравши мармурові та кам'яні плити для будівництва фортеці Св. Петра, яка розташовувалася на тому самому місці, де стояв палац Мавсола і Артемиссии. До кінця XVI століття від Мавзолею залишилося одна підстава. Розкопки гробниці Мавсола, керував якими Крістіан Джеппезен, були закінчені тільки в 1966-1977-х роках. За знайденими барельєфів, статуям та іншим елементам обстановки і конструкції був відновлений вигляд Мавзолею. Його проект послужив основою для будівництва Будинки Муніципалітету в Лос-Анжелесі, Меморіалу Воїнам в Індіані, лондонській церкві Св. Джорджа і багатьом іншимархітектурним пам'ятників сучасності.

Немає коментарів:

Дописати коментар